Tartalomjegyzék
A betoncirkáló
A betoncirkáló egy hajó alakú, mára már elpusztított erődítmény, mely romként is impozáns, és napjainkban is tovább őrzi a Manilai-öblöt.
Manilát az amerikaiak a spanyoloktól „szerezték meg” az 1898-as spanyol-amerikai háborúban.
A város (jelenleg a Fülöp-szigetek fővárosa) mindig jelentős kereskedelmi szerepet töltött be a térségben, és ezzel minden tulajdonosa tisztában volt. A város a Manilai-öböl mélyedésében fekszik, az öböl szájában található két szigetet erősítettek meg az amerikaiak.
A nagyobbik Corregidor szigetre komolyabb helyőrséget és egy a sziklákba mélyített alagutat (Malinta Tunnel) is telepítettek, addig a kisebbik El Fraile szigetre a hajót formázó Fort Drumot építették fel 1909 és 1916 között.
Az erődítmény falazata 2 – 6 méter vastag lett, és lőállásokat is telepítettek rá, míg a „fedélzetre” került egy árboc és egy 12 és egy 14 hüvelykes lövegtorony és egy laktanya épület. A betonhajó végül 120 méter hosszú és 48 méter széles lett, és 14 méterrel magasodott a vízszint fölé.
A második világháborúban itt már – Perl Harborral szemben – az amerikaiakat nem érte váratlanul a japán invázió, mindkét erődítményüket felkészítették a harcokra. A japánok 1942 februárjában vették tűz alá a Fort Drumot, de az egészen 1942. május 6-áig, a Corregidor sziget elestéig ellenállt a jelentős túlerőnek.
1945-ben, az amerikaiak már nem fecséreltek ennyi időt az erődítmény visszafoglalásával. A Caballo szigeteki Fort Hughesnél már alkalmazott trükköt vetették be itt is. Kihasználva, hogy a japánok bezárkóztak az erődítménybe, két rész gázolaj és egy rész benzin keverékét pumpálták a szellőzőkön keresztül az erődbe, és időzített gyújtással a levegőbe repítették azt:
Az erődítmény, illetve annak maradványai továbbra is megtalálhatók az öböl szájában, és fenyegetik az arra járókat, akik nem ismerik a szikla történetét.
Google.maps
Kedves olvasóm! Ha már idáig eljutottál az olvasásban, talán joggal feltételezhetem, hogy nem volt teljesen érdektelen számodra ez a bejegyzés. Jaj, le ne ixelj még; nem pénzt akarok tarhálni.
Pusztán annyit kérek, hogy ha van olyan ismerősöd, akivel jót tudnál vitatkozni az itt leírtakról, vagy csak simán megosztanád vele, hogy mondjuk hadd üsse meg a guta, kérlek, ne késlekedj!
Persze, én szívesen írok az íróasztal-fióknak, és mazochizmusom odáig terjed, hogy fenntartsak egy alig látogatott oldalt, mert nincs jobb dolog, amire el tudnám fecsérelni az erre fordított időmet, de azért szívesen látnám, ha néha néhányan idekattintanának két tiktok shortvideo között. Köszönöm!
Továbbra is keresek megjelenési lehetőséget az írásaim számára. Ha esetleg van ötleted, ne késlekedj és osszd meg velem! Elérhetőségeim az Impresszumban találhatók.
A passport.blog jelenlegi egyetlen megjelenési lehetősége a Facebook. Ha értesülni szeretnél az új bejegyezésekről, kövesd a Bolyongó Facebook oldalt. Sajnos a Facebook valamilyen, előttem nem ismert okból nem engedi a blognak a „passport” nevet adni.
Eddigi bejegyzések a bolyongó.hu-n
Az összes bejegyzés ABC-be rendezett indexe itt található. A blog helyekhez köthető bejegyzései a google.maps térképen is megtalálhatók: A világ valódi csodái.
Források
Wikipedia: Corregidor Island (angol)
Wikipedia: Fort Drum (El Fraile Island) (angol)
taringa.net: Fort Drum, el buque de guerra de hormigón (spanyol)
Bejegyzésmegtekintések száma: 147