Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


passport:a_betoncirkalo

A betoncirkáló

3D modell a betoncirkálóról, forrás: svsm.org

A betoncirkáló egy hajó alakú, mára már elpusztított erődítmény, mely romként is impozáns, és napjainkban is tovább őrzi a Manilai-öblöt.

Manilát az amerikaiak a spanyoloktól „szerezték meg” az 1898-as spanyol-amerikai háborúban.

A város (jelenleg a Fülöp-szigetek fővárosa) mindig jelentős kereskedelmi szerepet töltött be a térségben, és ezzel minden tulajdonosa tisztában volt. A város a Manilai-öböl mélyedésében fekszik, az öböl szájában található két szigetet erősítettek meg az amerikaiak.

Fort Drum

A nagyobbik Corregidor szigetre komolyabb helyőrséget és egy a sziklákba mélyített alagutat (Malinta Tunnel) is telepítettek, addig a kisebbik El Fraile szigetre a hajót formázó Fort Drumot építették fel 1909 és 1916 között.

Az erődítmény falazata 2 – 6 méter vastag lett, és lőállásokat is telepítettek rá, míg a „fedélzetre” került egy árboc és egy 12 és egy 14 hüvelykes lövegtorony és egy laktanya épület. A betonhajó végül 120 méter hosszú és 48 méter széles lett, és 14 méterrel magasodott a vízszint fölé.

A betoncirkáló belül, korabeli kép, forrás: taringa.net

A második világháborúban itt már – Perl Harborral szemben – az amerikaiakat nem érte váratlanul a japán invázió, mindkét erődítményüket felkészítették a harcokra. A japánok 1942 februárjában vették tűz alá a Fort Drumot, de az egészen 1942. május 6-áig, a Corregidor sziget elestéig ellenállt a jelentős túlerőnek.

a japánok elfoglalják az erődítményt, forrás: taringa.net

1945-ben, az amerikaiak már nem fecséreltek ennyi időt az erődítmény visszafoglalásával. A Caballo szigeteki Fort Hughesnél már alkalmazott trükköt vetették be itt is. Kihasználva, hogy a japánok bezárkóztak az erődítménybe, két rész gázolaj és egy rész benzin keverékét pumpálták a szellőzőkön keresztül az erődbe, és időzített gyújtással a levegőbe repítették azt:



Az erődítmény 1983-ban, a háttérben USS New Jersey-vel, forrás: taringa.net

Az erődítmény, illetve annak maradványai továbbra is megtalálhatók az öböl szájában, és fenyegetik az arra járókat, akik nem ismerik a szikla történetét.

a betoncirkáló ma, forrás: taringa.net

Google.maps

szerző: Vámos Sándor

Továbbra is keresek megjelenési lehetőséget az írásaim számára. Ha esetleg van ötleted, ne késlekedj és osszd meg velem! Elérhetőségeim az Impresszumban találhatók.

A passport.blog jelenlegi egyetlen megjelenési lehetősége a Facebook. Ha értesülni szeretnél az új bejegyezésekről, kövesd a Bolyongó Facebook oldalt.

Eddigi bejegyzések a bolyongó.hu-n

Az összes bejegyzés ABC-be rendezett indexe itt található.

A bejegyzések időrendben:

Bejegyzések: 175..151
Bejegyzések: 150..126
Bejegyzések: 125..101
Bejegyzések: 100..076
Bejegyzések: 075..051
Bejegyzések: 050..026
Bejegyzések: 025..001

A passport.blog tag-jei itt találhatók felhő fomában. A tag-ek a bejegyzésben felbukkanó kifejezések és szavak. Ezekkel több bejegyzés is összeköthető.

Az oldal látogatottsági adatai:
Ma: 1 / Tegnap: 0 / Összesen: 1303

2022/04/05 20:27

Források

passport/a_betoncirkalo.txt · Utolsó módosítás: 2021/04/13 21:46 (külső szerkesztés)