Tartalomjegyzék
A giesseni elefánt-klotyó
A világ legrövidebb könyvei között emlegetik a „Német humor ezer évé”-t, közrezárva az „Emberbarát rendszergazdák névsora” és a „A magyar helyesírás örökérvényű szabályai” (igen vékony) kötetei között.
Pedig.. na jó, persze, a poroszos keményvonalasság kissé nehezen hozható közös nevezőre a vicces lazasággal, de remélem, a mai rövid történet azért egy kicsit árnyalni fogja ezt a közhiedelmet.
Az ötvenes-hatvanas évek építészete, főleg a „kockaformákat kiöntjük betonnal és az majd jó lesz” irányzat nem csak hazánkban végzett esztétikai szőnyegbombázást a városokon, ez a világ minden tájára, az egykori Nyugat-Németországra is jellemző volt. A motorizáció, az autótulajdonosok tömegei teret követeltek kedvenceiknek mindenütt, a soksávos autóutak a városokban is maguk alá gyűrtek mindent, hangulatos belvárosokat és bármit, ami az útjukba akadt.
A városok vezetése szinte mindenütt a közlekedés összes egyéb módozatát az autós forgalom alá rendelte. A gyalogosokat is száműzték sötét aluljárókba és lelketlen és megközelíthetetlen felüljárókra, melyeket – mint már említettem – szintén betonból öntöttek ki.
Nem mentesült ez alól a rettenetes trend alól a nyugatnémet, Frankfurthoz közeli kisváros, Giessen sem. Itt egy olyan ormótlan, három jókora lyukkal tarkított felüljáróval sikerült megajándékozniuk a helyi lakókat, ami mondjuk az akkori budapesti Marx vagy Élmunkás téren is, a legkisebb passzítás nélkül is megállta volna a helyét – ocsmányságában.
A helyiek már megépülte idején – 1968-ban – keresztelték el a művet „Elefantenklo”-nak, vagyis elefántretyónak, a lyukak után, ugye, ha ez még esetleg nem állt volna össze egy képpé a kedves olvasóban.
Mitagadás, az egész túlméretezett szerkezet megszolgálta a helyiek megvetését, és legalább annyira utálták, mint a párizsiak az ideiglenesnek szánt és az 1889-es világkiállításra összegründolt tornyukat. Hasonlóság még a két történetben, hogy idővel mindkét város lakói megbékéltek a rájuk tukmált építményekkel, a párizsiak az ideiglenes tornyot véglegesítették és a legnagyobb példányszámban giccses műanyag vacakokba öntött látványossággá tették.
A giesseniek persze ennyit azért nem tudtak kihozni a művükből, és a japán turisták is kevésbé törik magukat, hogy az egyhetes európai programjukba is bezsúfolhassák az Elefántklót.
Viszont idővel, amikor már a városvezetés is belátta, hogy az általuk gründolt műtárgy egy esztétikai mélyrepülés, teljesen felesleges volt megépíteni, és a lebontása is felvetődött, a helyiek ez ellen szavaztak. Egyrészt mert megszokták már, hogy a városuk közepén egy budi pöffeszkedik, másrészt a bontás is sokba került volna.
2013-ban helyi üzletemberek egy csoportja úgy döntött, hogy abból kell látványosságot faragni, ami már adott. Úgy vélték, a helyi altesti humor még fokozható, így a felüljárót felütötték még egy látványos szökőkúttal, vagy talán inkább zuhannyal. Igen, valóban, jól gondolja a kedves olvasó, a szimbolikus cél a hely modernizálása volt, vízöblítéssel.
Egyébként az „Elefantenklo”, mint kifejezés eközben szélesebb körben is teret nyert, ezzel jellemzik azt a rendkívül fantáziadús megoldáshalmazt, amikor kreatív építészek egy kör alakú bevágással próbálják oldani unalmas síkbetonfelületeik sivárságát.
Ilyen épület például, ahol az „Elefantenklo”, mint építészeti megoldás fellelhető, a 2001-ben épült berlini Kancellária épülete, amit a fenti kifejezésen kívül még a „Kohllosseum”, „Waschmaschine” (mosógép), „Bundeswaschmaschine” (szövetségi mosógép) vagy „Kanzlerwaschmaschine” (kancellári mosógép) nevekkel illet a köznyelv - de ez már egy másik történet.
Kedves olvasóm! Ha már idáig eljutottál az olvasásban, talán joggal feltételezhetem, hogy nem volt teljesen érdektelen számodra ez a bejegyzés. Jaj, le ne ixelj még; nem pénzt akarok tarhálni.
Pusztán annyit kérek, hogy ha van olyan ismerősöd, akivel jót tudnál vitatkozni az itt leírtakról, vagy csak simán megosztanád vele, hogy mondjuk hadd üsse meg a guta, kérlek, ne késlekedj!
Persze, én szívesen írok az íróasztal-fióknak, és mazochizmusom odáig terjed, hogy fenntartsak egy alig látogatott oldalt, mert nincs jobb dolog, amire el tudnám fecsérelni az erre fordított időmet, de azért szívesen látnám, ha néha néhányan idekattintanának két tiktok shortvideo között. Köszönöm!
Továbbra is keresek megjelenési lehetőséget az írásaim számára. Ha esetleg van ötleted, ne késlekedj és osszd meg velem! Elérhetőségeim az Impresszumban találhatók.
A passport.blog jelenlegi egyetlen megjelenési lehetősége a Facebook. Ha értesülni szeretnél az új bejegyezésekről, kövesd a Bolyongó Facebook oldalt. Sajnos a Facebook valamilyen, előttem nem ismert okból nem engedi a blognak a „passport” nevet adni.
Eddigi bejegyzések a bolyongó.hu-n
Az összes bejegyzés ABC-be rendezett indexe itt található. A blog helyekhez köthető bejegyzései a google.maps térképen is megtalálhatók: A világ valódi csodái.
Források
Wikipedia: Elefantenklo (Gießen)
Atlasobscura: Elefantenklo
Bejegyzésmegtekintések száma: 120